Powrót

Poświęcenie Domu Pomocy Caritas im. św. Józefa w Złoczewie

Nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio poświęcił w Złoczewie Dom Pomocy Caritas Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa. Dom jest wotum dziękczynnym za 25 lat istnienia diecezji kaliskiej. W placówce zamieszkają 42 osoby starsze.

Pomysłodawcą budowy takiego domu był biskup kaliski Edward Janiak. Dzięki jego staraniom podobny dom od 2003 r. funkcjonuje w rodzinnej miejscowości, w Malczycach, w archidiecezji wrocławskiej.
– Ojciec Święty Franciszek zachęcał w Roku Miłosierdzia, żeby to miłosierdzie przekuć na czyn, a nie realizować tylko w słowach. Taki dom mamy na terenie mojej rodzinnej parafii, w Malczycach, gdzie urodziłem się i widzę, że to miało głęboki sens. Placówka funkcjonuje bardzo dobrze i nigdy nie ma żadnego wolnego miejsca. Złoczew to też moje rodzinne strony. Z Łeszczyna należącego do parafii stoleckiej w dekanacie złoczewskim pochodzą moi rodzice, dlatego chciałem, aby w tym rejonie również powstał dom dla seniorów. Dzieło dedykowałem św. Józefowi dziękując za opieką nad diecezją kaliską  – powiedział KAI bp Edward Janiak, który dodał, że do budowy placówki inspirował go kard. Henryk Gulbinowicz.

12 września 2016 r. w ścianę powstającego budynku została wmurowana cegła przekazana przez papieża Franciszka z watykańskiej cegielni założonej przez Jana Pawła II.

Dzisiaj na inaugurację Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego Dom Pomocy Caritas Diecezji Kaliskiej w Złoczewie poświęcił nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio w obecności kard. Henryka Gulbinowicza, abp. Sławoja Leszka Głódzia, biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka i biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna, duchowieństwa i osób zaangażowanych w to dzieło.
Podczas uroczystości biskup kaliski odznaczył pierścieniem św. Józefa Wiktora Płóciennika zaangażowanego w budowę placówki.
Dom Pomocy Caritas Diecezji Kaliskiej w Złoczewie będzie służył 42 pensjonariuszom. W placówce znajduje się 12 pokoi 3-osobowych i 3 pokoje 2-osobowe z łazienkami. Do dyspozycji mieszkańców będzie jadalnia, świetlica i sala rehabilitacji.

Jak podkreśla dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej dom jest wotum wdzięczności biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, duchowieństwa i wszystkich wiernych za 25 lat istnienia diecezji kaliskiej. – Staraliśmy się odpowiedzieć na wezwanie papieża Franciszka, żeby skłonić się ku tym, którzy najbardziej potrzebują pomocy i dlatego w Złoczewie powstał dom dla osób starszych, którzy samodzielnie nie mogą funkcjonować w swoich rodzinach i na co dzień potrzebują opieki – mówi KAI ks. Jacek Andrzejczak.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI