Powrót

 

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z kaliskich parafii. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów. „Wolność” – pod tym hasłem pielgrzymi będą zmierzać w tym roku na Jasną Górę wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Łukasza Skorackiego, wikariusza parafii Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim.

W tym roku pielgrzymka ma dwóch kierowników, a są to ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak. – Pielgrzymując dziękujemy Bogu za odzyskaną wolność. Podczas konferencji głoszonych na trasie będziemy podkreślać, że pielgrzymka to jest też akt wolnościowy. Dodatkowo w nasze pielgrzymowanie wpisuje się oczywiście Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa – powiedział ks. Rafał Grzęda.

Pątników żegnał na granicy Kalisza pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała. Prosił on o modlitwę w intencji ojczyzny, diecezji kaliskiej, a także biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, powołań do kapłaństwa i zakonu, rodzin, chorych i wszystkich diecezjan.

Piesza Pielgrzymka Kaliska składa się z 8 grup kaliskich, 13 promienistych, 2 rowerowych i 1 duchowej.

11 sierpnia z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wyjadą na szlak grupy rowerowe. Pomysłodawcą i organizatorem jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej z Pleszewa.

Od 27 lat w pielgrzymkę kaliską wpisują się grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Pleszewa, Krotoszyna, Kępna, Odolanowa, Koźmina, Sycowa, Giżyc, Opatówka, Błaszek, Liskowa.

Po raz kolejny wędrować będzie grupa z Ostrowa Wielkopolskiego o charakterze pokutnym i kolorze popielatym. Jest to grupa adoracji, ciszy i ewangelizacji.

Na pielgrzymkę ,,wyruszyła’’ grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Jak informuje dyrektor rozgłośni ks. Mateusz Puchała uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje mogą przesyłać telefonicznie lub emailem. Będą one omadlane na trasie pielgrzymki. Każdego dnia na falach Radia na częstotliwości 103,1 MHz będzie można znaleźć m.in. konferencje pielgrzymkowe, relacje z trasy, zdjęcia. Radio będzie łączyć się z wędrującymi w godzinie Miłosierdzia i modlitwy różańcowej. Pielgrzymi duchowi mogą brać udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

10 sierpnia w Lututowie odbędzie się wieczorne czuwanie modlitewne. – O godz. 20.00 rozpocznie się nabożeństwo pokutne, gdyż pielgrzymka ma przede wszystkim charakter duchowy. Patrząc od strony kapłanów, którzy posługują wtedy w konfesjonale, to jest jeden z najpiękniejszych momentów pielgrzymki, kiedy pielgrzymi mogą doświadczyć miłości i miłosierdzia Boga. Podczas nabożeństwa będzie nam towarzyszył obraz św. Józefa Kaliskiego – mówi ks. Rafał Grzęda.

11 sierpnia o godz. 19.30 pielgrzymi zgromadzą się na rynku w Wieluniu na koncercie uwielbienia.

W czasie pielgrzymki jeden dzień poświęcony będzie modlitwie o dobrego męża i dobrą żonę. – W ubiegłym roku ks. Rafał Kopis, poprzedni kierownik, rozeznając intencje szczególnie do modlitwy różańcowej, zauważył iż większość ludzi młodych idących w pielgrzymce, modli się o to, aby Bóg postawił na ich drodze drugą osobę, która spędzi z nimi resztę życia, dlatego także w tym roku chcemy modlić się w tej intencji łącznie z konferencją ks. Łukasza i Eucharystią – tłumaczy ks. Rafał Grzęda.

Wszystkie grupy spotkają się 13 sierpnia na wspólnej Eucharystii w Kłobucku, skąd wyruszą w stronę Częstochowy.

Na Jasną Górę dotrą wieczorem, gdzie powita ich biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. – Aspekt Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego podkreśli wejście na Jasną Górę z obrazem św. Józefa, który na początku istnienia diecezji kaliskiej peregrynował po wszystkich parafiach i teraz umieszczony jest w kaplicy seminaryjnej. Obraz poniesie grupa z kaliskiej bazyliki. To będzie symboliczne przejście św. Józefa do Maryi, czyli z Narodowego Sanktuarium św. Józefa do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej – zaznacza kierownik pielgrzymki.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. 19 sierpnia w Kaliszu powita pątników biskup kaliski Edward Janiak. Pielgrzymkę zakończy Msza św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem pasterza Kościoła Kaliskiego.

W rozmowie z mediami bp Stanisław Napierała podkreślał, że pielgrzymka jest przejawem życia Kościoła. – W naszych czasach miejscem szczególnym przejawów życia Kościoła są drogi, ulice, miasta, wioski i w nich setki tysięcy pielgrzymów. Jak Polska długa i szeroka idą pielgrzymi. To jest życie Kościoła. To jest wielkie wyznanie wiary. To są rekolekcje w drodze. Ponadto ludzie potrzebują wspólnoty i pielgrzymka daje im taką możliwość – powiedział biskup kaliski senior.

Zachęcał osoby, które pozostały w domach do duchowego pielgrzymowania. – Jest wielu ludzi, którzy duchowo wybierają się dzisiaj z naszymi pielgrzymami tworząc złotą grupę. Takim narzędziem, które będzie spotykać pielgrzymów duchowych z pątnikami będącymi w drodze jest Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej – stwierdził bp Napierała.

Cała pielgrzymka będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Diecezjalną „Dom Józefa”.

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 381 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę.

Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI