Człowiek, który mógł żyć dalej – ks. Antoni Rzadki – filmowe życiorysy
Od 17:00 to 19:00Człowiek, który mógł żyć dalej”. Historia ks. Antoniego Rzadkiego, który oddał życie za drugiego człowieka (1939), podobnie jak o Maksymilian Kolbe czy Janusz Korczak. PATRONAT HONOROWY: Ks. Bp dr Edward Janiak, Kuria Diecezjalna w Kaliszu oraz Abp Stanisław Gądecki Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Urodził się w dniu 4 stycznia 1898 roku o godzinie 21:00 w miejscowości Mirków koło Wieruszowa, miał dziesięcioro rodzeństwa. Lubiany przez uczniów, mający ogromne zaufanie i ceniony nie tylko jako ksiądz i nauczyciel, ale również jako człowiek rozumiejący innych. Był człowiekiem wyjątkowym pod każdym względem. 1 września 1939 roku– wojna ! Ksiądz Antoni Rzadki, razem z innymi mieszkańcami Śremu, został aresztowany jako zakładnik. 20 października 1939 roku Niemcy wyznaczyli spośród zakładników 19 osób na rozstrzelanie. Autorzy filmu dotarli do faktów i świadków tych wydarzeń. Po latach jeden z oprawców hitlerowskich zeznał w Krakowie, że ks. Rzadki w ostatniej godzinie przed rozstrzelaniem zakładników zaofiarował swoje życie za ojca wielodzietnej rodziny. FILM JEST PRÓBĄ ODPOWIEDZI NA PYTANIA: KIM BYŁ, DLACZEGO TO ZROBIŁ? „Ks. Antoni Rzadki miał swoje Westerplatte: kiedy zdobywał wiedzę daleko od rodzinnego domu, gdy walczył jako żołnierz w Błękitnej Armii Józefa Hallera w walkach 1920 roku pod Warszawą, jako ksiądz i wychowawca młodzieży i na końcu, kiedy ofiarował swoje życie za życie ojca wielodzietnej rodziny. I nie ma znaczenia, że rozstrzelano ich obu – wręcz przeciwnie, to szczególnie podkreśla fakt, że nie zdezerterował.” Anna Czechowska tugazeta.pl JEST TO KOLEJNA HISTORIA W RAMACH PROJEKTU FILMOWE ŻYCIORYSY.PL Celem projektu jest przedstawianie następnym pokoleniom niezwykłych historii ludzi oraz ich pasji za pomocą wydarzeń filmowych. Pokaz 5 października 2016 godz. 17:00 w CKiS w Kaliszu. Odbierz zaproszenie w kasie biletowej CKiS i zgłoś swój udział pisząc e-maila:kontakt@filmowezyciorysy.pl lub sms-a 500302093
Łazienna, Kalisz, Polska
Człowiek, który mógł żyć dalej”. Historia ks. Antoniego Rzadkiego, który oddał życie za drugiego człowieka (1939), podobnie jak o Maksymilian Kolbe czy Janusz Korczak.
PATRONAT HONOROWY: Ks. Bp dr Edward Janiak, Kuria Diecezjalna w Kaliszu oraz Abp Stanisław Gądecki Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Urodził się w dniu 4 stycznia 1898 roku o godzinie 21:00 w miejscowości Mirków koło Wieruszowa, miał dziesięcioro rodzeństwa.
Lubiany przez uczniów, mający ogromne zaufanie i ceniony nie tylko jako ksiądz i nauczyciel, ale również jako człowiek rozumiejący innych.
Był człowiekiem wyjątkowym pod każdym względem.
1 września 1939 roku– wojna !
Ksiądz Antoni Rzadki, razem z innymi mieszkańcami Śremu, został aresztowany jako zakładnik. 20 października 1939 roku Niemcy wyznaczyli spośród zakładników 19 osób na rozstrzelanie.
Autorzy filmu dotarli do faktów i świadków tych wydarzeń.
Po latach jeden z oprawców hitlerowskich zeznał w Krakowie, że ks. Rzadki w ostatniej godzinie przed rozstrzelaniem zakładników zaofiarował swoje życie za ojca wielodzietnej rodziny.
FILM JEST PRÓBĄ ODPOWIEDZI NA PYTANIA: KIM BYŁ, DLACZEGO TO ZROBIŁ?
„Ks. Antoni Rzadki miał swoje Westerplatte: kiedy zdobywał wiedzę daleko od rodzinnego domu, gdy walczył jako żołnierz w Błękitnej Armii Józefa Hallera w walkach 1920 roku pod Warszawą, jako ksiądz i wychowawca młodzieży i na końcu, kiedy ofiarował swoje życie za życie ojca wielodzietnej rodziny. I nie ma znaczenia, że rozstrzelano ich obu – wręcz przeciwnie, to szczególnie podkreśla fakt, że nie zdezerterował.”
Anna Czechowska tugazeta.pl
JEST TO KOLEJNA HISTORIA W RAMACH PROJEKTU FILMOWE ŻYCIORYSY.PL
Celem projektu jest przedstawianie następnym pokoleniom niezwykłych historii ludzi oraz ich pasji za pomocą wydarzeń filmowych.
Pokaz 5 października 2016 godz. 17:00 w CKiS w Kaliszu.
Odbierz zaproszenie w kasie biletowej CKiS i zgłoś swój udział pisząc e-maila:kontakt@filmowezyciorysy.pl lub sms-a 500302093