Powrót

W Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu 12 grudnia 2017 otwarta została galeria obrazów. Na pierwszej wystawie zaprezentowano obrazy Karoliny Szyman-Piórkowskiej przedstawiające Jana Pawła II. Artystka namalowała portrety papieża na podstawie zdjęć fotografa Grzegorza Gałązki.

Pomysłodawcami zorganizowania Galerii w Seminarium byli: rektor ks. Piotr Górski, dyrektor administracyjny ks. kan. Eugeniusz Synowiec i dyrektor Telewizji Internetowej „Dom Józefa’’ Piotr Nowicki. Mecenasem galerii jest firma Meble Doktór, która ufundowała sztalugi do 50 obrazów.
Otwarcia wystawy dokonał bp Łukasz Buzun, który odczytał list od biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. – Galeria w Seminarium wpisuje się w realizację zaszczytnej idei służeniu Bogu i ludziom także w obszarze kontemplacji piękna i prezentacji różnorakich twórców sztuki – napisał bp Janiak dziękując Tadeuszowi Doktórowi za przyczynienie się do utworzenia tego dzieła w kaliskim seminarium.

W swoim wystąpieniu ks. Piotr Górski przypomniał, że 4 czerwca minęło 20 lat od czasu, kiedy Jan Paweł II poświęcił seminarium kaliskie.

Obecni na wernisażu mogli obejrzeć wywiad z autorką obrazów przeprowadzony przez Telewizję Internetową „Dom Józefa”, w którym Karolina Szyman-Piórkowska zdradza, że już od początku pontyfikatu Jana Pawła II tworzyła obrazy przedstawiające papieża. Wyznaje też, że do zorganizowania wystawy namówiła ją córka Anna.

W wernisażu wzięli udział uczestnicy krajowej konferencji naukowej pt. „Europa semper fidelis” odbywającej się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu.

Galeria w Seminarium będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-14.00, a w pozostałych godzinach po uzgodnieniu telefonicznym 62 767 24 58.

Karolina Szyman-Piórkowska jest absolwentką Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Od wielu lat mieszka w miejscowości Drytym niedaleko Koszalina. Zajmuje się m.in. pejzażem, portretem, malarstwem sakralnym. Swój warsztat doskonali wykonując kopie znanych mistrzów malarstwa europejskiego. Szczególnym wyzwaniem dla artystki jest portret realistyczny. Temat ten przewija się w jej twórczości niemal od początku. W latach 1993-1999 wykonała serię znakomitych portretów olejnych książąt zachodniopomorskich z dynastii Gryfitów. Zakupione przez muzeum pozostają na stałej ekspozycji w sali zamku bytowskiego. Dzięki nim ta najbardziej znana sala zamkowa zyskała nazwę portretowej.

Grzegorz Gałązka urodził się w Przespolewie k. Kalisza, ale od blisko 30 lat mieszka i pracuje w Rzymie. Jest autorem wielu niezwykle sukcesywnych portretów Jana Pawła II. Towarzyszył papieżowi prawie we wszystkich podróżach. Utrwalał go zarówno podczas oficjalnych spotkań i uroczystości, jak i w czasie prywatnych wakacji w górach czy nad jeziorem. Jego fotografie stały się niezwykłą kroniką pontyfikatu Jana Pawła II. Owocem tej pracy są autorskie albumy, których wydał już 70. Zdjęcie jego autorstwa zostało wybrane jako portret beatyfikacyjny Jana Pawła II. Dokumentował też fotograficznie pontyfikat Benedykta XVI. Obecnie kontynuuje pracę towarzysząc papieżowi Franciszkowi. Fotografuje nie tylko papieży, ale także życie całej Kurii Rzymskiej. Jego zdjęcia ukazują się w czasopismach i magazynach na całym świecie.

Ewa Kotowska-Rasiak